Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 1.4.2023
svátek má Hugo
zítra Erika

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Horníček Miroslav
Štěstí je důvěra v lidi.

Kynuté houskové knedlíky

 
Zdánlivě běžná věc - houskový knedlík.
Ptáte se, proč bychom se vůbec měli zabývat přípravou něčeho tak samozřejmého, co přece dovede každý a na čem se teoreticky nedá nic zkazit. Vždyť nejjednodušší způsob, sice ne vždy nejchutnější, je zajít do „řetězce“ a vybrat si ten „svůj“ napříč výrobci. Spoustě lidí pravděpodobně mluvím z duše.
Téměř jako bych je slyšel.
Pravda je však docela někde jinde. Při procházení internetu, česky surfování, mi padlo do oka několik dotazů převážně od mladší generace na téma: „Jak správně uvařit kynutý houskový knedlík?“
Po přečtení některých receptů jsem se rozhodl podělit se s vámi o recept na knedlíky, které vařila moje babička z Vysočiny, moje máma a nyní vaříme i my s manželkou.

Na 4 až 6 knedlíků potřebujeme:
             Hrubou mouku…………..….. 1 kg
             Mléko polotučné………….. 0.6 l
             Vejce………………………….. 2 ks
             2 dny staré rohlíky…….....….. 4 ks
             Droždí……………………….... 1 balíček
             Sůl…………………….…........... 3 lžičky
             Olej……………………........…... 1 lžička

Postup:
V míse, kde budeme vypracovávat těsto, si zaděláme kvásek z droždí, trochy vlažného mléka, malé části mouky a špetky cukru. Počkáme, až vzejde, do něj přisypeme zbytek hrubé mouky promíchané se solí, přidáme rozklepnutá vejce, přilijeme mléko a zapneme hnětač, v nejhorším případě svaly.
Vypracované těsto se nelepí ke stěnám a není příliš tuhé. Těsto necháme přikryté utěrkou v teple vykynout.
Do vykynutého těsta lehce zapracujeme na kostičky nakrájené rohlíky a rozdělíme ho na stejné díly, ze kterých vytvoříme knedlíky. Vytvarované těsto necháme v teple nakynout na pomoučeném válu asi 10 minut. Nakynulé knedlíky vložíme do vařící osolené vody, přikryté vaříme po každé straně 10 minut. Uvařené vyndáme, ihned nití překrojíme na polovinu a necháme vypářit.

Z 1kg mouky připravíme uvedené množství knedlíků. Nemáme-li dostatečně velké nádoby na vaření, raději použijeme poloviční množství surovin.

 

kk005.jpg

 
 

 kk009.jpg

 

 

 

 

 

012.jpg

 

 

019.jpg

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..