Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je úterý 30.5.2023
svátek má Ferdinand
zítra Kamila

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

OTTO VON BISMARCK
Odpouštění je větším důkazem lásky než žárlivost.

Hrách

 
Jedná se o významnou plodinu z čeledi bobovitých, která je velice stará – byla známá už v době kamenné (tehdy sloužila jako záložní produkt v období hladu a neúrody). Původně pochází z oblastí kolem dnešní Číny, odkud se postupně později rozšířila. Ve dvanáctém století byla pěstována mnichy a jeptiškami v zahradách u klášterů, ve století šestnáctém se už objevovala v jídelníčku urozených osob; ale teprve od devatenáctého století se stala běžně používanou potravinou.

   Hrách je velice bohatý na živiny: množství 100g má energetickou hodnotu 1420 kJ (je tedy vhodný pro děti ve vývinu, sportovce a těžce pracující), obsahuje 23,7 g bílkovin (tímto je srovnatelný s masem), 1,4 g tuků, 61,5 g sacharidů (škrob) a 16,6 g vlákniny. Najdeme v něm vitamíny A, B, C, E a z minerálů hlavně hořčík a draslík, dále fosfor, vápník, železo, měď, síru, molybden a zinek.

   Díky již zmíněnému vysokému podílu škrobu a vlákniny hodně zasytí, má prospěšný vliv na imunitní systém a schopnost regenerovat organismus, zpevňuje tkáně a kosti. Také omlazuje buňky celého těla, stimuluje růst svalů a obnovu sliznic. Chrání naše srdce (zlepšuje krevní oběh), povzbuzuje látkovou výměnu a posiluje krvetvorbu i nervy. Dále se podílí na regulaci hladiny cukru v krvi, pomáhá odbourávat škodlivý cholesterol, čistí střeva a chrání je proti rakovině. Nachází se v něm také karoten, takže zlepšuje zrak. Ocenit by ho měly zvláště ženy, jelikož udržuje zdravou pleť a zlepšuje kvalitu vlasů.

   Při konzumaci je ideální dávat přednost hrachu čerstvému, neboť konzervovaný ztrácí až 90 % vitamínů. Bohužel ne každý ho snáší, protože často způsobuje nadýmání a plynatost - uvedenému jevu se dá částečně odpomoci tím, že jej před vařením namočíme na nějakou dobu do vody a tekutinu pak vyměníme.

   Pěstování této rostliny bývá celkem nenáročné, protože snese poměrně nízkou teplotu (někdy i mráz) – klíčí již při 1 stupni Celsia a roste od 4 stupňů. Ve velkých vedrech ale předčasně dozrává a usychá.

I v našich krajích byl hrách původně jídlem chudých – vzpomeňme snadno dostupnou kaši či polévku. A měl své místo i v dávné lidové slovesnosti: stačí zmínit pohádky o princezně na hrášku nebo o Popelce.

   Ani dnes nám v jeho pojídání nic nebrání - kdo ho bez potíží snese, tak by se mu neměl vyhýbat.

 

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..