Svátky

Dobrý večer,
dnes je úterý 25.6.2024
svátek má Ivan
zítra Adriana

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

PIERRE BONNARD
Milovat znamená dávat si schůzku se štěstím v domě náhody. 

KIWI

"

Kiwi řadíme mezi ovoce, které pochází z tropů. Celá rostlina je popínavou liánou dlouhou až 7 metrů s nápadně velkými květy žlutavě bílé barvy, které jsou samičí, a s drobnějšími květy krémově bílé barvy, které jsou samčí. Rostlina je tedy oboupohlavní. Nám známé kiwi je jejím plodem. Je to oválná bobule 6 – 9 cm dlouhá a váží zhruba mezi 75 a 100 gramy. Pod tenkou, rezatou, hustě chlupatou a obtížně odstranitelnou pokožkou se skrývá zelená, šťavnatá dužina se spoustou malých černých semínek. Chuť kiwi bývá sladkokyselá a semínka při konzumaci nevadí.

Kiwi pochází z Číny, ale hojně se pěstuje na Novém Zélandu na teplých, slunných a chráněných stanovištích. V České republice je rostlina pěstována jen pokusně, ne pro konzumní účely.

Toto ovoce je výborným zdrojem vitamínu C, obsahuje 150 až 1500 mg %. Z minerálních látek je zastoupen fosfor, draslík, vápník, hořčík a železo.

Díky těmto látkám má samozřejmě určité léčivé působení. Kiwi je vhodné pro snižování horečky, pro posílení organismu, pomáhá uvolňovat psychické napětí a rozrušovat kameny v močovém ústrojí. Působí protirevmaticky, tlumí bolesti, zmenšuje otoky kloubů, zlepšuje metabolismus, a dokonce léčí jaterní potíže.

V homeopatii je hlavně zdrojem vitamínu C s protizánětlivými a prevenčními účinky. Používá se v podobě masti při roztroušené skleróze a při zánětech tkáně.

Čerstvé plody v množství čtyři kusy denně jsou součástí antirevmatické diety.

Drogu lze užívat samostatně, ale i ve směsích, nevadí ani těhotným a kojícím ženám, neboť nejsou známy nežádoucí účinky, žádné kontraindikace ani toxicita.

Je to chutné ovoce, bohaté na vitamín C, vhodné k doplnění zdravého jídelníčku a sloužící k celkovému posílení organismu, či jako prevence v období chřipek a nachlazení.

"

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..