Svátky

Dobré poledne,
dnes je pátek 14.6.2024
svátek má Roland
zítra Vít

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Dante Alighieri
Není větší bolesti než myslet v nouzi na doby štěstí.

Echinacea

"

Echinacea je zdraví velice prospěšná rostlina. Už američtí domorodci ji užívali při hadích uštknutích, horečkách i jiných zraněních. Dnes je využívána hlavně jako prostředek pro posílení imunity. Echinacea je známá také pod názvem třapatka nebo rudbekie. Často bývá součástí okrasných zahrad.

Nejznámější jsou dva druhy, a to třapatka úzkolistá (echinacea angustofolia) a třapatka nachová (echinacea purpurea). Echinacea purpurea má přímou chlupatou lodyhu, řapíkaté listy a jednolitý květní úbor s jazykovitými okvětními plátky nachové barvy s trubkovitým středem květu hnědé barvy. Střed připomíná bodlinky ježka, proto název echinacea (lat. i řec. echinos = čes. ježek).

Tato indiánská bylina obsahuje hlavně estery mastných kyselin, polysacharidy, silici, třísloviny, seskriterpenické alkoholy. Díky těmto látkám má velice cenné léčivé vlastnosti, antibakteriální, antivirové i protiplísňové účinky.

Nejvíce využívanou částí je kořen, poté květ a nakonec i list. Přípravkem z rudbekie je hlavně tinktura, což je nejúčinnější forma.

Echinacea kromě celkového posílení imunity má vliv na zevní zranění a popáleniny, kožní onemocnění, na infekční onemocnění, kam řadíme chřipky, katary horních cest dýchacích, angíny, nachlazení a záněty dutin. Léčí také chronické záněty močového měchýře, ženských pohlavních orgánů, ledvinové infekce. Působí pozitivně při žilní nedostatečnosti (hemeroidech, bércovém vředu, křečových žilách). Tlumí pocity bolesti. Mezi další účinek je počítáno i působení echinacey jako afrodisiaka.

Používá se vodou zředěná tinktura ke kloktání při bolestech v krku a ústní dutině, k omývání kůže při ekzémech, při kožních zraněních a popáleninách, k ošetření akné. Koupele nohou mají protiplísňové působení.

Echinacea je běžně dostupná v lékárnách či obchodech s bylinkami. Je součástí čajových směsí. Pokud ji pěstujete na zahrádce, je možné si ji i nasbírat a vytvořit lihovodný roztok nebo usušit do čajových směsí. Lihovodný roztok vyrobíte ze 100 g čerstvého kořene a 113 g květů (nebo 125 g listů), které přelijete 500 ml čistého lihu (60 – 65 %). Necháte při pokojové teplotě macerovat, sedmý den protřepete a osmý den přefiltrujete. Pro prevenci lze užívat po jedné čajové lžičce minimálně s tříhodinovými rozestupy. Tinkturu by neměly užívat těhotné ženy a lidé s jaterními problémy, kvůli obsahu lihu. Mohou však zvolit formu čaje.

"

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..