Lípa

Ať už se jedná o lípu obecnou, lípu velkolistou, lípu malolistou nebo lípu srdčitou, všechny stromy jsou si podobné, a to i v léčivých vlastnostech. Je hojně pěstována a rozšířena v celé Evropě.
Sbíráno je květenství s blanitým jazykovitým listenem na počátku květu a někdy je sbírán i list. Nejlépe je sbírat drogu ze stromů v čistém prostředí, ne z krajnic silnice a znečištěných měst. Květy se sbírají přímo ze stromů, není třeba ulamovat a tak ničit větve stromu.
Z obsahové hlediska je v lipovém květu sliz, flavonový glykosid tilirosid, silice, třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny, saponiny, fytosteroly a látky podobné vitamínu E.
Nejčastější formou je nálev, čaj, který pomáhá proti chřipce. Lípa je totiž výborným potopudným prostředkem, dokáže také mírně uklidňovat a snižovat horečku. Vhodná je také při onemocněních, jakými je nachlazení, při křečových bolestech trávicího ústrojí, reguluje tvorbu žaludečních a střevních šťáv a pomáhá při bolestech močového ústrojí. Proti zánětu žil, angíně a infarktu působí preventivně tím, že ředí krev. Zároveň má močopudný, spasmolytický a žlučopudný účinek. Je sedativem nervového napětí a úzkostlivosti. Pomáhá snižovat tuk v krevních cévách, a tím je lékem na vysoký krevní tlak spojený se stresem.
Čaj lze podávat často, samotný nebo s přídavkem citronu nebo v kombinaci s acylpyrinem. V kombinacích s květem bezu černého, s heřmánkem, s listem maliníku tvoří lahodné čajové směsi. Jako večerní čaj působí směs stejného množství lípy, mateřídoušky a vřesu uklidňujícím a posilujícím účinkem ve formě nálevu. Inhalace je vhodná při rychlém nástupu horečky a chřipky.
Lípa je dlouhověký strom, a jeho účinky jsou podobné. Čaj lze používat dlouhodobě jako univerzální a preventivní lék. V určitých indikacích funguje při jednorázovém použití. Inhalacím květu lípy by se měli vyhnout alergici, ale mohou květ nahradit listem, který není alergotropní.
"