Rehabilitační cvičení
Bez asistence
Tyto sestavy cviků jsou určeny převážně soběstačným klientům, kterým jejich fyzické schopnosti umožňují samostatně zlepšovat fyzickou kondici.
Je samozřejmé, že uvedené cviky nebudou v těchto sestavách vyhovovat všem, vyberte si proto ty cviky, které vám budou osobně vyhovovat a po kterých se budete cítit dobře. Optimální pak je poradit se se zkušeným fyzioterapeutem, který vám vhodnou cvičební jednotku pomůže sestavit. Ale v každém případě kondiční cvičení nezanedbávejte, protože právě takováto cvičení výrazně ovlivňují jak fyzickou kondici, tak negativní důsledky ochrnutí. A dobrá fyzická kondice je pro každého člověka základem duševní pohody a aktivního života.
S částečnou asistencí / S úplnou asistencí
Nedílnou součástí rehabilitace člověka po poranění míchy jsou cvičení, která může provádět doma s asistencí některého z členů rodiny. Všechna takováto cvičení jsou nezbytná především jako prevence negativních důsledků ochrnutí na pohybovém aparátu klienta. Vedou k udržení či zlepšení jeho fyzické kondice a zachovávají trénovanost organismu pro aktivní způsob života.
Každodenní cvičení podpoří stejnou měrou jak dobrý fyzický stav, tak subjektivní pocit pohody klienta. Proto by měl každý vozíčkář zařadit každodenní kondiční cvičení, včetně dechové gymnastiky, cviků protahovacích a vertikalizace, do denního programu.
Cvičení pánevního dna
Cvičení pánevního dna (1) - Úvodní slovo ke cvičení
Cvičení pánevního dna (2) - Aktivace nejhlubších svalů pánevního dna
Cvičení pánevního dna (3) - Cvičení k uvolnění páteře
Cvičení pánevního dna (4) - Cvičení vleže na zádech
Cvičení pánevního dna (5) - Cvičení izolovaných pohybů a zvedání pánve
Cvičení pánevního dna (6) - Cvičení s overbalem
Cvičení pánevního dna (7) - Cvičení na velkém míči
Cvičení pánevního dna (8) - Cvičení s míčem vleže na zádech