Svátky

Dobrý večer,
dnes je úterý 25.6.2024
svátek má Ivan
zítra Adriana

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

SIDONIE-GABRIELLE COLETTOVÁ
Nemá-li člověk to, co miluje, musí milovat to, co má.

Rehabilitace a návrat ke sportu

 

Dobrý den Pavle,

rehabilitace a návrat ke sportu spolu úzce souvisí a toto období rozdělujeme do 5 fází. I. fáze je ještě předoperační, kterou již nestíháte. II. fáze (0. - 2. týden po operaci) začíná ihned po operaci a základ tvoří plné propnutí kolenního kloubu, eliminace otoku chlazením a vyvýšením dolní končetiny, aktivaci čtyřhlavého svalu stehenního a postupný ohyb v koleni do 90°. III. fáze (3. -5. týden) pokračuje se ve zvětšování ohybu v koleni, pečuje se o měkké tkáně a jizvu v oblasti kol. kloubu, z aktivního cvičení volíme prvky vsedě a ve stoji se symetrickým zatížením dolních končetin. Pokud je ohyb v koleni 100 – 110°přidáváme jízdu na stacionárním kole s minimální zátěží.
V této fázi je stále nutné cvičit s vlastní vahou těla a o nízké intenzitě, aby nedošlo k poškození operovaného vazu, který je stále velmi náchylný ke zranění. IV. fáze (6. – 8. týden) zahrnuje především cvičení koordinační a již i silová – polodřep, výpady, cvičení na labilních plochách.
V této fázi je také ukončená rehabilitační fáze a pacient instruován o dalším samostatném postupu. V. fáze (od ukončení 8. týdne) je zcela individuální a probíhá dle instrukcí obdržených při poslední rehabilitační návštěvě. U aktivních sportovců se doporučuje i nadále zůstat v kontaktu s fyzioterapeutem a absolvovat s ním např. posilovnu, fotbalový trénink, tak aby upozornil na rizikové faktory v konkrétních situacích a tím se zabránilo poškození a přetížení operovaného vazu. Závěrem: zmíněné časování je zcela orientační, vždy se musí vycházet z konkrétního stavu pacienta.

Brzký a nebolestivý návrat ke sportu přeje Ilona
 
 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..