Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je sobota 13.7.2024
svátek má Markéta
zítra Karolína

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

HERMANN BAHR
Jistá míra neinformovanosti o druhém je předpokladem, aby dva lidé zůstali přáteli. 

Tabletová léčba poruchy ztopoření

Rok 1998 znamenal zlom v tabletové léčbě poruchy ztopoření.
Běžné tablety, do té doby používané, nebyly u paraplegiků účinné a injekční léčba, byť bezpečná a účinná, byla nemocnými často opouštěna, protože jim nevyhovovala. S nástupem nové generace léků inhibitorů PD E5 máme v rukou pro muže s poraněním míchy léčbu bezpečnou a účinnou. Tablety samy o sobě nenavodí ztopoření, ale zasahují do procesu probíhající erekce.
Proto je třeba k navození účinku tablet sexuální stimulace. Léky se užívají hodinu před sexuálním stykem, doba nástupu účinku je v průměru 30 minut. První z nich byl u nás zaregistrován v roce 1999, další dva v roce 2003. Léky se od sebe liší dobou trvání účinku léku (dva mají kratší jeden delší dobu účinnosti).
 
Delší dobu působící lék užívají obvykle muži s vyšší frekvencí sexuální aktivity a menší schopností či ochotou styk plánovat. Léky s kratší dobou účinností budou vyhovovat párům s frekvencí styků l-2x týdně a se schopností sex plánovat. Podle řady klinických studií jsou léky účinné u paraplegiků a jejich léčebný efekt je srovnatelný. U mužů po úraze míchy však mají tablety nižší efekt než u běžné populace. Dle zkušenosti zahraničních autorů 60 – 75%, podle zkušeností našeho pracoviště je efekt kolem 60%. Platí zákaz užití u mužů léčících se nitráty (angína pectoris).

U ochrnutých se objevuje často další problém a tím je příliš nízký krevní tlak. Jestliže je krevní tlak nižší než 90mmHg/60mmHg (za běžných podmínek je krevní tlak 120/80mmHg), měli bychom být velmi opatrní s předpisem těchto léků. Asi u 10% ochrnutých jsme zaznamenali vedlejší účinky léčby: zarudnutí v obličeji, nevolnost, pocit ucpaného nosu, vedlejší účinky nebyly závažné. Léky jsou vázány lékařským předpisem a nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Průměrná cena přepočtená na 1 sexuální styk je asi 200 Kč a jen ve výjimečných případech se nám podaří dohoda s revizním lékařem zdravotní pojišťovny o časově omezené úhradě léčby.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..