Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je pátek 14.6.2024
svátek má Roland
zítra Vít

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Mark Twain
V smutku si vystačíme i sami se sebou. Ale když chceme prožít plné štěstí, musíme se o něj s někým podělit.

Otázka č.25

Petře! Dotknul jste se složitého problému, kterému se říká syndrom pánevní bolesti.
Tato otázka je v odborných kruzích poslední dobou rozebírána v hodinových přednáškách a zdá se, že ještě dlouho rozbírána bude. Problém je totiž v tom, že ačkoli nemusíte míst subjektivní těžkosti s močením ani jiné „urologické problémy“ tak právě neurčité píchavé či tupé bolesti mohou být příznakem nějakého urologického problému vycházejícího nejčastěji z prostaty nebo močového měchýře. Častým avšak zdaleka ne jediným urologickým zdrojem obtíží této oblasti jsou původci nemocí, které shrnujeme pod zkratku STD (sexual trasmited disease) - chlamydie, ureaplasmata, mykoplasmata, gardnerely, trichomonády. Tyto mikroorganizmy jsou přítomny u třetiny populace, jsou přenosné „z tepla do tepla“ tedy nejčastěji pohlavním stykem i když patrně je možný i přenos z matky na dítě při porodu. Pouze části populace působí těžkosti a to mnohdy velmi diskrétní tak, že jsou často objeveny až při vyšetření lékařem - například při vyšetření prostaty konečníkem, kdy se zjistí značná bolestivost prostaty, kterou si jedinec neuvědomoval a nebo za zdroj svých těžkostí považoval něco jiného. Průběh těžkostí je většinou chronický zhoršení přicházejí ve vlnách a často spontánně odezní. Diagnostika původců nejí snadná (viz odpověď na jeden s minulých dotazů, kdy jsem odpovídal na problém ureaplasmatické infekce). Léčení musí být důsledné, dlouhodobé a je náročné jak pro pacienta tak lékaře – z těchto důvodů se často nedaří.
Dalším a možná ve Vašem případě pravděpodobnější příčinou těžkostí je postižení pohybového aparátu. Civilizovaná populace trpí nedostatkem správného pohybu. Pokud se k pohybové aktivitě vyburcujeme, pak často nesprávným způsobem a s chybnými pohybovými návyky. Platí to bohužel i o poměrně zdatných sportovcích. Následkem je přetěžování určitých partií těla s následnými komplikacemi. Ve Vašem případě by se mohlo jednat o postižení křížokyčelního skloubení, či postižení vycházející z oblasti spodní bederní páteře. Tato postižení nejčastěji nejsou patrná na RTG snímcích jde většinou o tzv. svalově vazivová postižení. Jejich terapie, pokud se nemají opakovat, musí být komplexní – důkladné vyšetření ortopedem, fyzioterapeutem, fizioterapie, kompenzační cvičení, změna pohybových stereotypů, do řádného posílení problematických partií vyřazení problematických pohybových aktivit a pod. Obtížnost diagnostiky a časová náročnost komplexní terapie jsou hlavními důvody proč často i terapie této oblasti selhává.
Bolest,kterou popisujete může mít samozřejmě i původ v dalším orgánu oblasti tj. konečníku a jeho okolí.
Navštivte tedy patrně nejprve urologa, následně koloproktologa a ortopeda. Jejich vyšetření by měla vyloučit závažnější příčiny Vašich těžkostí. Tím kdo patrně nalezne zdroj Vašich potíží a následně Vás jich zbaví bude zkušený fyzioterapeut.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..