Svátky

Dobrý večer,
dnes je úterý 30.5.2023
svátek má Ferdinand
zítra Kamila

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

EUGÉNE DELACROIX
Musíme být velmi smělí, abychom se odvážili být sebou samými! 

Otázka č.67

Křeče (spasticita)svalů, které jsou zbaveny volní kontroly po úrazu míchy, jsou jedním z hlavních a mnohdy obtížně řešitelných problémů. V oblasti močových cest dělají problémy dvojím mechanizmem. První spočívá v tom, že křeč dolních končetin způsobí takovou polohu, ve které není zavedení katétru možné. Končetiny, které pro křeč nelze roztáhnout od sebe a/nebo které jsou pokrčeny v kyčlích, tak znemožňují přístup k ústí močové trubice. Druhým problémem je křečovité sevření močového svěrače, které znesnadňuje, případně až znemožňuje zavedení močového katétru, i když přístup k močové trubici je volný. Oba problémy mohou samozřejmě přicházet i v kombinaci. Obtížím se zavedením katétru jsem se věnoval v dotazech 6. 5. 08. a 24. 6. 08, přesto si dovolím připomenout několik bodů. Čím více je močový měchýř naplněn, tím větší je sevření močového svěrače a obvykle i vyšší pohotovost ke spasmům dolních končetin. Je proto více než rozumné pečlivě vysledovat a hlídat interval katetrizace a vycévkovat se dříve, než naplnění močového způsobí křeč svěrače. Často také dochází ke zvýšení spasticity právě při manipulaci s genitálem a při zavádění katétru. Proto je vhodné nejprve šetrně aplikovat Instilagel (obsahuje znecitlivující složku), tak jak bylo již dříve vysvětleno (6. 5. 08) a ponechat jej minimálně 3 minuty působit. Způsob, jak jej popisujete ve svém dotazu, tj. zavedení katétru až poté co část moči spontánně unikne, je jednak nepohodlný a ve většině případů bude i nebezpečný pro další osud močového ústrojí. K uniku ve většině případů většinou dochází v důsledku nadkritického tlaku v močovém měchýři, který se přetlačuje se sevřením svěrače (tzv. detrusorosfinkterická dyssynergie) a hrozí nebezpečím zničení ledvin.

Ke snížení spasticity se mohou užívat různé léky. Jsou to nejčastěji tzv. myolelaxantia z nichž jeden, Baclofen, zmiňujete. Užití Baclofen může být problematické hned z několika důvodů. Nejčastější příčinou neúčinnosti léku je jeho malé dávkování. Rozvinutí účinku léku začíná asi po týdenním užívání. Většinou se začíná s dávkou 10 mg 3x denně a ta se zvyšuje vždy po týdnu o 10-20 mg až do rozvoje vedlejších příznaků, nejčastěji dechových těžkostí a nadměrné únavnosti. Poté se dávka sníží na úroveň poslední dávky, která ještě nedělala těžkosti. Dávka 4-5x denně 25 mg není výjimkou při níž teprve pacienti pociťují úlevu.

Další možností jak ovlivnit spasticitu je dobrá péče o močové cesty tj. nejen správně prováděná katetrizace (ČIK), ale i pravidelné sledování tlaků močového měchýře pomocí Urodynamického vyšetření a na jeho základě správné podání močových spasmolytik – tj. léků ovlivňujících schopnost močového měchýře vypudit moč. Protože čím větší je tlak v močovém měchýři, tím větší je obvykle sevření svěračů a tím i obecná tendence ke spasticitu. I močová spasmolytika se musí pečlivě vybalancovat a kombinovat jak mezi sebou tak s léky ostatními zde uvedenými.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..