Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je pátek 12.4.2024
svátek má Julius
zítra Aleš

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Alois Jirásek
Kdo honí štěstí, sám je štván.

Otázka č.93

Milý Miloši!
Nošení plen je jednou z nejhorších alternativ v péči o močení a stolici u pacientů po poranění míchy.
Varlata jsou umístěna v šourku právě proto, aby byla mimo tělo při nižší teplotě, která je potřebná pro správný vývoj spermií. Nošení plen a tím vzestup teploty varlat je hlavní příčinou poruchy vývoje spermií a tím neplodnosti pacienta. Stejně jak je nutné cvičit končetinami, aby nedocházelo ke zkrácení svalů, a tím trvalému pokrčení dolních, případně horních končetin, je nutné i nechat viset varlata volně v šourku. Tím se totiž natahuje sval tzv. kremaster jehož úkolem je zvedat varle například při chladu a přitahovat jej k tělu a u některých jedinců případně vtahovat až do třísla. Opakovaným těsným přikládáním plen a vytláčením varlat až do podbřišku chybí síla, která natahuje kremaster a tak může u některých jedinců skutečně dojít k jeho trvalému zkrácení a přitažení varlete až do třísla. To je sice relativně výhodné v boji proti dalšímu nebezpečí, které hrozí vozíčkářům, tj. poranění varlat přisednutím či zkroucením při přesedání na vozík apod., ale nevýhody jasně převažují.
Trvalé nošení pleny s sebou samozřejmě nese i snadnější pomnožení bakterií v předkožkovém vaku a přední části močové trubice a následně jejich snadnější průnik do pohlavních cest. Chronická infekce, která zde může vzniknout, pak působí jejich postupné ničení, což se může projevit mimo jiné i Vámi popisovaným zmenšeným množstvím ejakulátu.
Další nepříjemností je obecně známý fakt zvýšeného výskytu močových infekcí při užívání plen, častější vznik opruzenin a dekubitů.
Je pravda, že jsou případy, kdy nelze z různých důvodů zabezpečit péči o močení jinak než plenami. Avšak v převážně většině případů dnes moderní neurourologická péče zabezpečí pacienta tak, že k unikům moči nedochází a pacient užívá plenu pouze jako pojistku například při delší cestě, sportovním výkonu či při práci. Naopak nutnost užití pleny je varovným příznakem, že činnost močových cest je v nepořádku a může tak docházet k poškozování ledvin.
Vyhledejte svého urologa, pokud za někým vůbec docházíte, žádejte vyšetření a změnu.
Vhodné je přejít do systematické péče urologie fungující při některé ze Spinálních jednotek
v ČR – informace naleznete na www.spinalcord.cz , protože pouze tam mají zkušenosti s tzv. neurourologickým vyšetřováním, které zhodnotí Váš stav a umožní zavedení terapie, která
povede k odstranění plen. Pročtěte si i celou urologickou poradnu na www.prvnikrok.cz – naleznete zde další informace, které Vám situaci dále osvětlí.
Systémem urologické péče se budu podrobně zabývat v odpovědi na příští dotaz.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..