Svátky

Příjemnou noc,
dnes je středa 21.2.2024
svátek má Lenka
zítra Petr

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

François de La Rochefoucauld
Ten, kdo opravdově miluje, skoro nikdy nepozná, kdy ho ten druhý milovat přestal.

Otázka č.158

2/
Milý Vítku v první části odpovědi na Váš dotaz jsem opakovaně zdůraznil, že nejlepší prevencí vzniku močové infekce je odstranění trvale zavedeného močového katétru, na kterém se infekce drží a jeho nahrazení jiným způsobem vyprazdňování moči.
Opakovaně bylo prokázáno, že nejlepším způsobem vyprazdňování moči je tak zvaná intermitentní katetrizace (IK). Dříve se propagovala tak zvaná „čistá IK“(ČIK), dnes s rozvojem materiálně technického zázemí a poznatků pak „sterilní IK“. Podrobně jsem obě metody popsal v odpovědi na dotaz ze dne 31.5.2007
Výhodou IK je nepřítomnost cizího tělesa v močových cestách, možnost pravidelného střídání naplnění a úplného vyprázdnění. Nevýhodou IK ve Vašem případě je nutnost pomoci druhé osoby a cévkování v pravidelných individuálně stanovených intervalech, tak jak jsem o tom psal v odpovědi na dotaz ze dne 18.1.2007. Metodu IK by ve Vašem případě patrně muselo provázet i užití močových spasmolytik. Bez nich by patrně docházelo, alespoň zpočátku, k nechtěným únikům moči spojených se vznikem vysokých tlaků v močovém měchýři při jeho naplnění. Problematika spasmolytik byla probrána v odpovědi na dotaz ze dne 2.6.2009
Další možnosti, jak odstranit permanentní cévku, jsou spojeny s větším či menším operačním výkonem a jsou do značné míry nevratné.
Provedení rozříznutí močového svěrače (Sfinkterotomie) cestou močové trubice vede k uvolnění hrdla močového měchýře a k usnadnění odtoku moči a tím ke snížení tlaku v močovém měchýři. Moč pak odchází stále a nekontrolovaně. Je nutné stálé užívání plen, lépe pak kondomového urinálu. Podmínkou provedení musí být důkladné vyzkoušení obou jímacích metod ještě před plánovaným výkonem. Pokud nevyhovují, nelze operaci provést a je nutno zvolit jinou alternativu.
Výhodou sfinkterotomie je, že není nutno doplňovat výkon podáváním spasmolytik a závislost pacienta na okolí je omezena pouze na každodenní výměnu kondomového urinálu.
Další možností, kterou zde zmíním pouze v nástinu, protože bude i předmětem odpovědi na dotaz v příštích poradnách, je implantace stimulátoru předních kořenů míšních spolu s přetětím kořenů zadních Stimulátor umožní spontánní močení po otočení knoflíku přístroje, který přiložíte na přijímač umístěný v podkoží břišní stěny. Voperování přístroje je poměrně náročná záležitost a přístroj sám stojí kolem 400 Kč.
Ve Vašem případě by stimulátor nevyřešil problém nutnosti přítomnosti druhé osoby u každého močení.Avšak zhledem k tomu, že s jeho pomocí odpadá zavádění katétru do močového měchýře, je jeho aplikace s výhodou zejména tam, kde jsou problémy se zaváděním močového katétru, recidivujícími infekty či medikamenty nezvladatelnou hyperaktivitou močového měchýře.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..