Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je pátek 12.4.2024
svátek má Julius
zítra Aleš

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

GEORGE GORDON BYRON
To, co nás činí v lásce šťastnými, je nešťastná láska. 

Otázka č.493

Milý Petře,
Jak jste sám poznal přechod z močení permanentně zavedeným močovým katetrem na intermitentní katetrizaci (ČIK či SIK viz odpovědi z 31. 5. 2007) nemusí být jednoduchou záležitostí.
1/ Základní podmínkou pro přechod na intermitentní katetrizaci je stabilizace produkce moči. Za 24hod by nemělo být více jak 1500-2000ml moči. Tato podmínka je dána zejména kapacitou močového měchýře, která je obvykle kolem 300-400ml což odpovídá cévkování 5x denně. Režimu cévkování je nutno přizpůsobit i pitný režim tak, aby produkce moči byla co nejplynulejší a intervaly mezi katetrizacemi tak co nejpravidelnějšími. Jak toho dosáhnout je popsáno v odpovědi z 18. 1. 2007.
2/ Každé dlouhodobě zavedené (od dvou dní dále) cizí těleso v močových cestách je postupně osídleno infekcí, která se z něj kdykoli, zejména při manipulaci s ním, může uvolnit a způsobit infekční komplikace, tak jako ve Vašem případě. Nezbytnou podmínkou přechodu na nový způsob vyprazdňování moči je odběr moči na bakteriologické vyšetření asi týden před pánovanou změnou - např. vytažením katétru. Dle výsledku vyšetření tj. zjištěné citlivosti mikroba je třeba den, případně i více dní před plánovaným přechodem na intermitentní katetrizaci nasadit antibiotickou terapii a ponechat ji ještě několik dní po zavedení nového způsobu vyprazdňování.
3/ Dalším faktem je to, že infekce vzplane snadněji tam, kde je něco v močových cestách v nepořádku. Přítomnost kamene, zúžení či poruchy nervové regulace činnosti močových cest jsou dalšími faktory, které vzplanutí infekce usnadňují a musí být řešeny ještě před plánovanou změnou.
Proto před každou změnou ve způsobu vyprazdňování moči by mělo být provedeno minimálně kontrolní sonografické vyšetření močových orgánů. U pacientů, kde je podezření na poškození nervů, je nutné videourodynamické vyšetření a na jeho základě event. zavedení medikamentózní terapie, která normalizuje činnost zejména svaloviny močového měchýře. Přechod na intermitentní katetrizaci je možný až po rozvinutí účinku této terapie tj. obvykle za 14 dní a to nejlépe po urodynamickém ověření účinnosti terapie.
Ptáte-li se, v čem je problém, pak shrnu: ke každé změně derivace moči je třeba především důkladné neurourologické vyšetření, které stanoví za jakých přesných podmínek je možno změnu provést. V žádném případě to nemůže být Vaše rozhodnutí a rozhodně nestačí spolupráce s praktickým lékařem.
Obecně musíte redukovat množství moči za 24 hod, musí být v pořádku tlak v močovém měchýři a přechod na jiný způsob odvodu moči musí být zakryt podáváním vhodného antibiotika.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..