Jan Šlechta
Fyzioterapeut - autor patentované metody s ochranou známkou na odstranění cervikálního syndromu, problémů hrudní a bederní páteře a spasticky svalstva s výhřezy plotének
Komenského 114
Černošice
Tel.: 603 777 933
E-mail.: hosle@seznam.cz
http://masaze-slechta.webnode.cz
Záda jako zrcadlo našeho zdravotního stavu
Jak dlouho se věnujete fyzioterapii a jaké služby poskytujete?
Věnuji se těmto problémům 25 let a co se služeb týká? No, to je individuální. Dle potřeb pacienta. Důležité je, aby bolest a problém se kterým pacient přijde, byl odstraněn.
S kterými problémy zad Vás lidé nejčastěji vyhledávají?
Většinou jde o bolestivost. Důvody jsou různé. Je třeba najít příčinu a tu potom odstranit. Pak je pacient bez potíží. Pravdou je, že lékaři řeší vždy jen důsledek a to nemá nikdy trvalý charakter. Pro mne je podstatné, aby se pacient zbavil příčiny a tím i veškerých problémů. Léky na tišení bolestí - NEJSOU ŘEŠENÍ.
Než k Vám nemocný přijde, měl by nejdříve navštívit svého lékaře, anebo se u Vás může objednat i bez jeho doporučení?
Může. Samozřejmě je lepší, pokud již má RTG nebo MR. Pokud to tak není, posoudím sám, zdali je to třeba a na tyto vyšetření jej pošlu.
Jak u Vás probíhá vyšetření a následná léčba? Je hrazena zdravotní pojišťovnou?
S pojišťovnami smlouvu nemám, je to stejně proces, který hradí jen málo či vůbec.
Vyšetření je standardní s tím rozdílem, že si s každým pacientem promluvím a vysvětlím mu, proč a co se mu stalo. Názorně mu ukážu celý jeho problém a i způsob jeho odstranění. Pokud je pacient zdaleka, tak domluvíme metodiku, kterou za pomocí , třeba jiného člena rodiny, bude provádět, aby se problému zbavil.
V čem spočívá Vaše patentovaná metoda rozvazování svalů? Hodí se na všechny problémy se zády? Jak je úspěšná?
Moje metoda spočívá v tom, že se po terapiích uvolní spastické (stažené) svalstvo. Její aplikace je vhodná skoro pro každého. A úspěšnost? Podívejte na mé stránky http://masaze-slechta.webnode.cz a posuďte sami.
Z jakých příčin dochází k výhřezu ploténky a co pomáhá k odstranění bolestí a potíží, které toto onemocnění obnáší?
Pokud bych znal příčinu výhřezu plotének každého pacienta, tak bych již vlastnil Nobelovu cenu. Ale vážně, je to individuální a nedá se to globalizovat. A co se týká, jakoby první pomoci? Je to hodně tekutin a teplo (suché).
Kdy už je nutný operativní zákrok? Je po něm záruka, že k uskřinutí již nedojde?
Kdy? To je také u každého jiné. Jde o to, jak je utiskován nerv. Někdo při 10mm o výhřezu ani neví a jiný při 3mm není schopen se bolestí hýbat. Operace ale odstraní jen DŮSLEDEK, příčina - co že je stažený sval -, ta zůstává a proto se 95 % pacientů do roka vrátí se stejnými obtížemi. Svaly opět výhřez zapříčiní. Proto je nutné svaly povolit, aby k tomu již nedošlo. Také se dá, mou metodou operaci předejít. Po uvolnění svalů se pouzdra uvolní též a vrátí se na své místo.
Je pravda, že každý obratel páteře je vázán k některému z vnitřních orgánů těla? Například bederní obratle vypovídají o stavu močového měchýře, kolen, prostaty…
Ano. Toto je pravda a proto i výhřezy nesou sebou další problémy a to nejen ty, co zde zmiňujete.
Mnohá sedavá zaměstnání jsou také příčinou bolestí zad. Jak správně sedět např. u počítače, abychom předešli zdravotním potížím?
I toto je na mých www. Obecně však platí – sedět přímo proti obrazovce a měnit si sezení třeba za zdravotní míč.
Jak vzniká cervikální (krční) syndrom, jaké potíže ho doprovázejí a která fyzioterapeutická metoda na něj zabírá
Cervikobrachialní syndrom je jedna veliká kapitola. Nejčastěji ho doprovází - bolest hlavy, spíš jako tlak za očima. Bolest v uších, zdvojené či zastřené vidění, špatná motorika, brnění rukou - hlavně v noci. A asi nejhorší je deprese a stavy mimo své tělo. Tyto stavy by se daly přirovnat jakoby k chřipkovému stavu.
Vzniká nejčastěji úrazem krční páteře. Nejedná se o krvavá zranění, ale spíše o prudký pohyb. Zákeřné na tom je, že se příznaky projeví až i po 5 letech.
Pokud se pacient neléčí, sám se tento problém nikdy nevyřeší, jen se prohlubují potíže. Většina z nich pak skončí na antidepresivech, která jen prohlubují propast mezi životem a přežíváním.
Metoda, kterou jsem na odstranění vypracoval, je naprosto spolehlivá a účinná.
Statistiky uvádějí, že 74 % veškerých potíží se zády se týká bederní páteře. Na rehabilitaci často radí kromě specifických cviků i ty, které posilují břišní svaly. Opravdu pravidelné cvičení postačí, aby se bolesti už nevracely?
Ne! Cvičení je dobré pouze protahovací. Posilování je u staženého svalstva spíše na škodu!
Při posílení svalu dojde k jeho zpevnění, ale tím, jak je sval stažený, tak mu spíše pohoršíme. Jakmile dojde k jeho uvolnění, pak je posilování na místě, ale dříve opravdu NE!
Jak působí stres na naše svaly?
Stres nepůsobí dobře nikde, a proto ani na svaly. Dochází k jejich napínání a to vede k bolestem.
Co dělat – i s ohledem na věk – pro zdravé svaly? Které cviky nebo sportovní aktivity jsou nejvhodnější?
Věk pro mne není rozhodující. Protahováním (do bolesti ne přes ní), je velmi prospěšné a uvolňující.
Jak dlouho a kdy nejlépe cvičit? Kdy naopak bychom se měli šetřit a cvičení vynechat?
Cvičit by se mělo hlavně po ránu a tak alespoň 20 minut. Omezit ho je třeba kdykoli jsme nachlazeni a nebo trpíme zánětem.
Doporučil byste akupresuru, kterou si nemocný může sám pomoci?
Akupresurou - pokud je prováděna řádně - si pacient může pomoci na kratší dobu. Celkově ale problém neodstraní.
Jak se díváte na pomůcky jako krční opěrky, bederní pásy nebo cosmodisk?
Některé z těchto pomůcek jsou velmi prospěšné, ale Cosmodisk k nim určitě nepatří!!!! A to si všimněte, jak jsem tolerantní.
Někomu pomáhají i tzv. babské recepty jako obklad ze zelné placky na koleno, přikládání sáčku s prohřátou solí na záda apod. Doporučil byste je také?
Ano. Tyto rady jsou tisíckrát vyzkoušené a i pomáhající. Nezříkám se jich!
Že bolavým zádům prospívají teplé obklady, je známo. Pomáhá i Prieznitzův zábal?
Tak tady už je třeba zvolit individuálně u každého případu. Nedá se to zobecnit.
Říká se, že správná masáž nebolí, je to pravda?
Není. Na to, abyste se dostala ke svalům a uvolnila je, je potřeba většího tlaku a ten, zvláště zpočátku léčby, prostě bolí.
Jakým způsobem se udržujete v kondici a jak relaxujete?
No řekl bych, že prací (směje se). A relax? To je prostě potřeba jednou za 14 dnů vše vypustit a snažit se na nic nemyslet. Udělat si den sám pro sebe.
Z čeho jste měl naposledy radost?
Bude to možná znít chvástavě, ale z pacientů, kteří tvrdí, že se jim vrátil ŽIVOT.
Děkuji za rozhovor.
Dana Vondrášková