Svátky

Příjemnou noc,
dnes je čtvrtek 18.7.2024
svátek má Drahomíra
zítra Čeněk

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ANGLICKÉ PŘÍSLOVÍ
Pomalý, leč jistý vyhrává.
 

urolo 01

 

Urologická poradna


Vše okolo urologických problémů, především vozíčkářů
Na Vaše dotazy odpovídá
MUDr. Martin Sutorý, CSc.
urolog, koloprotolog, androlog - vše především pro "vozíčkáře"
e-mail pro dotazy: m.sutory@volny.cz

Prosím, dříve než pošlete otázku, ujistěte se, zda již nebyla v poradně zodpovězena.

Předčasná ejakulace

Dotaz, který jsem vybral do dnešní poradny, se týká předčasné ejakulace - problému, který není typický pro pacienty vozíčkáře. Ti, bohužel, mají většinou problém opačný. Poradnu, jak se zdá, sledují i pacienti nehendikepovaní a právě od nich je dotaz na tuto poruchu velmi častý - jeden nejinstruktivnější uvádím :
Dobrý deň pán doktor,
prosím o radu, lebo už neviem , ako by som presvedčila svojho partnera. Sme mladý pár - on 21 ja 20 rokov. Spolu sme skoro 2 roky a po 8 mesiacoch chodenia sme začali sexuálne žiť, ani jeden z nás predtým nemal sexuálneho partnera. Problém nastal v tom, že môj partner dlho nevydrží, začne ejakulovať veľmi rýchlo, z čoho má depresie a pocit zlyhania predo mnou. Odmieta so mnou pohlavne žiť už 4 mesiac, odôvodňoval to mojou maturitou, ale už mám po nej. Včera som sa dozvedela, rozprávali sme sa a povedal mi, že sex nie je pre neho, zo samotného aktu nemá dobrý pocit, lebo to vždy rýchlo skončí a priznal sa mi, že ani z orálneho sexu nemá pôžitok, skôr je v "kŕči" kedy to na neho príde a nedokáže sa uvoľniť. Oboznámil ma, že on pohlavne žiť nechce, lebo má problém. Navrhla som mu, aby zašiel za odborníkom, ale on nechce. Vraj sa už teraz cíti trápne a nepotrebuje od nikoho pomoc a aj tak sa mu vraj nedá pomôcť. Chcela som sa opýtať, či sa to pribúdajúcim vekom nejako neupraví, či to nie je len v tom, že je neskúsený. Alebo je to fakt prípad pre odborníka, ktorého odmieta. Neviem ako by som mu pomohla. Milujem ho, ale neviem koľko vydržím v "celibáte". Myslím si, že jedným z pilierov pre fungovanie vzťahu je aj pohlavný život partnerov, ale my ten pilier nemáme. Vopred ďakujem za odpoveď.
Lenka

Odpověď

Močová infekce

Před dvěma roky jsem utrpěl úraz hrudní páteře, jsem odkázaný na vozík, močím nekontrolovaně do plen. Několikráte do roka mám močovou infekci vždy s vysokými teplotami. Můj lékař mi vždy řekne, že chodím pozdě k léčení. Jak poznám, že u mne začíná močová infekce, abych mohl za lékařem přijít včas?

Odpověď

Komunikace s lékařem

Dobrý den,
Prodělal jsem dvě endoresekce prostaty během dvou let. Již po první se objevil problém spočívající v častém močení malého množství (50-80 ml) z důvodu bolesti v operovaném místě. Po druhé operaci se nic nezlepšilo, následovalo vyšetření na neurologii - negativní. Proběhly dvě dilatace uretry (striktura po výkonu), další urodynamické vyšetření(bez nálezu), léky mictonorm, vesicare - vše bez účinku. Frekvence močení je 1x za hodinu i méně ve dne v noci. Bolesti (mimo močení)se několikrát denně objevují v místech od uretry až po konečník. Nevím, jak dál pokračovat v léčení.
Děkuji za radu. A. V.

Odpověď

Přechod ze spontánního močení na ČIK

Pane doktore, již 5 roků se léčím pro neurologické onemocnění. Dosud spontánně močím, avšak s obtížemi. Při močení musím tlačit, současně mám časté a neodvratitelné nucení na močení. Vzhledem k tomu, že mám potíže s chůzí, tak často nedoběhnu a pomočím se do plen, které raději nosím. Jednou za 2-3 měsíce mám léčenou močovou infekci. Vyšetřeními na urologii mi byla prokázána špatná souhra močového měchýře a svěrače. Navrhují mi přechod na čistou intermitentní katetrizaci (ČIK). Abych prý neměl infekci, budu muset brát dlouhodobě nějaká antibiotika. Nerad beru jakékoli léky, zvláště pak antibiotika, a už vůbec ne dlouhodobě. Je postup, který mi navrhují, správný?

Pepa

Odpověď

Disproporce mezi příjmem a výdejem tekutin


Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je normální běžně denně vyloučit 2,5 - 3 l moči při normálním příjmu vypité tekutiny (2 - 2,5 l)+tekutina v potravinách, nebo zda se již jedná o nenormální stav. A může toto souviset s poraněním páteře? Moc děkuji za odpověď.
Petra

Odpověď

Volba síly a zakončení katetru


Pane doktore,
jsem 7 roků po úrazu míchy v oblasti C7, mám mírně zhoršený pohyb rukou, vyprazdňuji moč cévkováním. V nemocnici mě naučili cévkovat katetrem Ch 12 s Nelatonovou špičkou – prý abych si neporanil močovou trubici. Se zaváděním mám někdy těžkosti, zejména v hloubce, asi někde u svěrače hůře pronikám. Katetr se mi při zavádění špatně drží a často se kroutí. Někteří podobně postižení kamarádi používají katetry silnější a se zahnutou špičkou. Můžete mi prosím říct jaká je správná síla a typ katetru pro pacienta jako jsem já?

Ondra

Odpověď

Opakovaná infekce u hypotonického měchýře

Pane doktore, jsem paraplegik více jak 10 roků od úrazu, jsem na režimu intermitentní katetrizace, všechny zásady, které jste ve svých poradnách stanovil, dodržuji. Mám močový měchýř, jehož kapacita je kolem 1000ml, aniž by přitom docházelo k uniku moči. Při urodynamickém vyšetření mám při náplni 500ml tlak kolem 10 cm vodního sloupce, více mi již neměřili. V dokumentaci mám dg: hypotonní močový měchýř. Přes tyto skutečnosti mám opakovaně infekce. Můžete poradit proč?
Karel

Odpověď

Použití ČIK


Potřebuji na provádění ČIK u muže jiné místo než obvyklou toaletu?
Jmenuji se Pavel, je mi 35 let a od úrazu páteře (Th 11) trpím zhruba 4 roky úniky moči. Absolvoval jsem všechna možná vyšetření a následnou léčbu. To vše bez zlepšení výsledků, spíše naopak. Uniky přetrvávají a navíc se mi stává, že se nemohu vymočit, když cítím potřebu, aniž bych dlouho neseděl na toaletě a tlakem na břicho se snažil o vymočení. Lékaři si s tímto již neví rady a uzavřeli to jako jinou nervově svalovou dysfunkci močového měchýře. Chtějí, abych se zacvičil v ČIK s tím, že mi maximálně antimuskarinně ztlumí močový měchýř. Moc tomu nerozumím a mám obavy, že to nebudu zvládat. Mám povolání takové, že se nemohu cévkovat v pravidelných intervalech po 6 hodinách, jak mi bylo doporučeno, dále mám obavy z toho, co nastane, pokud bych se včas nevycévkoval. Množství moči se často velmi liší, někdy vydržím s jednou plenou 6-7 hodin, jindy zase max. 2 hodiny a poté je nutno plenu vyměnit.

Odpověď

Paraplegie a těhotenství


Pane doktore, před několika roky jste mi provedl cévkovatelný vývod z močového měchýře v podbřišku tak, abych se částečně ochrnutými HK mohla cévkovat. Když užívám Ditropan 3x1 tbl a Spasmed 15 mg 3x1 tbl nemám uniky moči ani návaly do hlavy. Předtím bylo obojí špatné. V poslední době se mi opakovala trombóza žil na dolní končetině, pro kterou mám nasazenou antiagregační léčbu.
Mám dotaz, zdali je možné, abych přišla do jiného stavu a dochovala dítě, aniž by to poškodilo můj močový měchýř a vývod, který jste mi voperoval. Nevím také, zda je možné během těhotenství užívat léky, které mám nasazeny.
Karla

Odpověď

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..